wtorek, 18 maja 2010

Historia logo SNM

Czym jest logo? To znak graficzny najczęściej zawierający także skrót literowy, związany z określoną firmą, produktem, organizacją lub akcją. Dobre logo, niesie w sobie silny przekaz, odzwierciedlający to co symbolizuje. Logo odpowiada także w dużej mierze za wizerunek. Jest to szczególnie istotne teraz, w sytuacji gdy komunikacja elektroniczna umożliwia błyskawiczne przesyłanie wszelkiego rodzaju informacji graficznych i tekstowych. Patrząc na dobrze przygotowane logo, ad razu wiemy jakiego rodzaju treść symbolizuje i jednocześnie nabieramy do niej pozytywnego nastawienia.

Aktualnie obowiązujące logo SNM (gwiazdka) powstało w 1991 r. Podczas składania NiM nr -2, pojawiała się potrzeba zastosowania znaku graficznego. Krzysiek Mostowski wydobył z Archimedesa (ówczesny typ komputera) czcionkę Tamsin i dodał do niej gwiazdkę z zasobów graficznych edytora. Ale nie było to jeszcze oficjalne logo Stowarzyszenia.
Podczas pierwszej konferencji w Bielsku Białej, Henryk Kąkol przygotował naklejki a kształcie koła, zawierające pełną nazwę Stowarzyszenie Nauczycieli Matematyki. Część z nich została naklejona na samochodach i jeszcze długo potem była widoczna na ulicach polskich miast. Ten znak zawierał już elementy matematyczne (geometryczne) ale nie został przyjęty jako oficjalne logo.
Sam NiM trochę eksperymentował z logo. Czasami stosował znak bez gwiazdki a w numerze 35 pojawia się wersja w postaci pionowego prostokąta.
Na jednej z przygotowywanych koszulek, zastosowano wersję z gwiazdką wpisaną w trójkąt Sierpińskiego. Na zdjęciu szkic tego projektu. Inny pomysł zastosowano w roku 2006 podczas XV konferencji krajowej w Grudziądzu. Pojawił się wtedy dodatkowo znak pierwiastka.
Jak widać aktualne logo ma dość długą i wielowątkową historię. Niestety w chwili obecnej nie prezentuje się najlepiej w przestrzeni wypełnionej mocno zaawansowaną grafiką powstającą na powszechnie dostępnym komputerowym oprogramowaniu graficznym. Ale jak widać, logo żyje. Co jakiś czas pojawiają się nowe próby stworzenia loga SNM i odesłania wysłużonej gwiazdki na emeryturę.
W roku 2007, po wyborach w Muszynie, Janek Baranowski podjął próbę stworzenia nowego znaku. Jednym z głównych celów nowego projektu, miało być zawarcie w nim określonych elementów matematycznych. Powstaje kilka szkiców, które dzięki uprzejmości Janka prezentuję poniżej. Większość z nich wykorzystuje motyw pięciokąta foremnego.
Najbardziej zaawansowana jest wersja złożona z dwóch pięcioramiennych gwiazd, wypełniona kolorami z literami SNM w środku. Wszystkie te projekty zostały przedstawiony Zarządowi.
Pojawiły się jeszcze inne propozycje, których autorem nie był Janek ale niestety Zarząd nie udostępnił mi ich. Ostatecznie żaden z nowych projektów nie zostaje przyjęty i tron gwiazdki Krzyśka Mostowskiego został ponownie obroniony.
Czy Stowarzyszenie Nauczycieli Matematyki potrzebuje nowego logo? Niewątpliwie tak. Aktualny znak, zwany przez złośliwych "upiorną gwiazdką" nie spełnia współczesnych kryteriów graficznych. Osobiście byłem niestety świadkiem kilku sytuacji, gdy osoby nie związane w żaden sposób z SNM czy matematyką, bardzo krytycznie wypowiadały się o aktualny logo.
Musimy się zastanowić dla kogo robimy ten znak? Moim zdaniem nie jest on dla członków SNM ale przede wszystkim dla osób "z zewnątrz". Jego głównym zadaniem jest kreowanie dobrego wizerunku Stowarzyszenia w mediach, a do tego aktualne logo nie bardzo się nadaje.
Gwiazdka Krzyśka Mostowskiego służyła mam bardzo długo, ale teraz przyszedł czas nowe wyzwania i nowy znak SNM.
Jaki on powinien być?
Projekt Janka Baranowskiego ma według mnie pewną wadę. Zawiera wprawdzie ciekawe elementy geometryczne, ale istotą SNM nie jest sama matematyka lecz jej nauczanie. Przypomnijmy sobie rok 1991 i zakładanie SNM. Pojawiło się wtedy pytanie, czy używać nazwy "nauczyciel". Wacek Zawadowski forsował tezę że tak. Chodziło o organizację skierowaną właśnie do nauczycieli i należało to wyraźnie zaakcentować. Dziś sytuacja jest podobna. Idealne logo, powinno symbolizować nie samą matematykę ale proces jej przekazywania.
Galeria zdjęć

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz